2025, március 4 - 10:08
Tudósítás a Budapesti Ügyvédi Kamara épülete felújítása és újra nyitása kapcsán rendezett kibővített elnökségi ülésről.
A BÜK épületének újra nyitása volt ma 2025.03.03-án. A ceremóniamester dr. Horváth István volt.
Dr. Tóth M. Gábor a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke üdvözölte a noblilitásokat,:
Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnököt,
Dr. Varga Rékát, az Alkotmánybíróság elnökhelyettesét, Dr. Csák Zsoltot a Kúria elnökhelyettesét, Dr. Ibolya Tibort, a legfőbb ügyész helyettesét, Dr. Parti Tamást, a Budapesti Közjegyzői Kamara elnökét, Dr. Gulyás Gergelyt, a Miniszterelnökséget vezető minisztert, akik valamennyien hozzászóltak, különös rangot adva az eseménynek.
Hozzászólt továbbá:
Dr. Havasi Dezső a MÜK elnöke
Dr. Bánáti Jánost a MÜK örökös és tiszteletbeli elnöke
Papp Viktor levéltáros, aki a BÜK megalapítása előtti és utáni történelmi múltat mutatta be.
Szilágyi Anna, aki épület történetét dolgozta fel kiváló előadásával.
A hozzászólások megbecsüléssel szóltak az elvégzett munkáról, ugyanakkor visszatekintést adtak az ügyvédség történetére, a kamara alapítása körüli időkre, a törvényhozásra, a megalapításra, az ügyvédek anyagi kötelezettség vállalására, majd az elszenvedett veszteségekre, köztük a honorácior- és zsidó ügyvédek hányattatásaira, valamint szóba kerültek a második világháború, az ötvenes évek, valamint 1956 utáni kiszűrések, az épület államosítása és Bánáti János általi visszaszerzése is. Az épület építésén túl a budapesti ügyvédség részt vett az újjáépítésekben, átépítésben. A díszteremben a világháborúkban katonaként és az elhurcoltként meghalt ügyvédek emlékét kegyelettel megőrizték.
A felszólalók knyilvánították valamennyien azt, hogy az ügyvédség az igazságszolgáltatás szerves része, akiknek a tevékenysége a függetlenség és önkormányzatiság talaján kell álljon, önálló gazdálkodással, fegyelmi eljárással. Bánáti János az ügyvédi esküből kiemelte a titoktartást és „ügyfelem érdekében” kitételt, amely a Nemzeti Múzeumban június végéig megtekinthető, ügyvédség történetét is bemutató kiállításnak is a mottója. {A kiállítás a hagyományos történeti kiállításba beleszőtt egyes fontosabb ügyvédeket is érintő eseményeket illusztrálja, ahol többek között szó esett a tiszaeszlári perről, a szegedi boszorkányperről, a biatorbágyi merényletről, a frankhamisításról. Érdemes megnézni a kiállítást és magát a múzeumot is}
Szó esett az épület tervezőiről is:
Korb Flóris (1860-1930) és Giergl Kálmán (1863-1954) az elsők között közvetítették a nyugat-európai új művészi impulzusokat, s fogékonyan reagáltak a korszak meghatározó, új szerkezeteire. Művészetük a historizmus és az új áramlatok sajátos, személyes karaktert hordozó ötvözete, ami az építészetükre leginkább jellemző időállóságot, maradandó érvényességet biztosította munkáik java részének. Mindketten Németországban tanultak, majd Hauszmann budapesti irodájában találkoztak össze. A budai királyi palota együttesének kiegészítéseképpen terveik szerint alakították át József főherceg Szent György téri palotáját, s részt vettek a pesti Törvényszéki palota, a New York-palota, a Kúria megalkotásában is. 1894-ben nyitott közös irodájuk a századfordulós építészet legkitűnőbb műhelyei közé tartozott. Számos kórházi együttest terveztek, ismertebb épületeik Klotild főhercegasszony két bérpalotája és a Zeneakadémia. (Gerle János, Az Építészet mesterei Korb Flóris és Giergl Kálmán, Honlap Kiadó Kft. 2010.)
A felújítás és átépítés kivitelezését egyéves előkészítés előzte meg. A kivitelezés szépen sikerült, megújult az épület minden szeglete, új lift épült, az udvaron világítóablak, terasz és az alatta lévő oktatási célt szolgáló és egyéb helyiségek. Az elnökségi üléseknek helyt adó termet dr. Horváth Jenőről, a BÜK korábbi elnökéről nevezték el.
A tervezők, az építők és a kamara mindenkori vezetése mindig is ügyelt arra, hogy a székház betöltse funkcióját, adjon otthont a kamarának, s ez meg is valósult mindeddig. A gazdaságos fenntarthatóság érdekében eredetileg bérlakásokat építettek a felső szintre, illetve báloknak adott helyet a székház és annak díszterme.
Az ünnep, a kiállítás mögött elismerésre méltó, kitartó és végig gondolt szervezés és munka áll. A rendezvényt állófogadás zárta, amely módot adott a budapesti és vidéki ügyvédek találkozására is.
Gratulálok mindazoknak, akik részt vettek a felújításban és köszönöm a lehetőséget, hogy részt vehettem a közelmúltban a múzeumban és a székházban tartott ünnepségeken!
dr. Szabó Kálmán, Székesfehérvár